Sonam Kapoor'dan 'CİNSİYETÇİLİK'

Daha birkaç gün önce, arkadaşımla Sonam Kapoor ve filmleri hakkında konuşmuştuk ve güçlü bir 'kadın' olduğuna değinmiştik. Eğer izlediyseniz, filmlerinde de bunu açıkça görebilirsiniz. Hiç şaşırmadığım bir haber aslında bu. Sonam'dan böyle cümleler beklerdim zaten :)

Instagram'da yaptığı #WomenInFilm serisi ile kadınların sinema sektöründeki katkılarına dikkat çeken Sonam Kapoor, Bollywood'daki cinsiyetçilikten bahsetti. Kadınlar hakkında şarkı sözlerinin ve senaryoların yazılma biçiminde bir değişiklik olması gerektiğini söyledi.

Yeni bir röportajda Sonam, şimdi bile kadın oyuncuların belirli bir şekilde hareket etmeleri ve giyinmeleri gerektiğine inanıldığını söyledi. Kadınların kendileri için bir standart belirlemeleri gerektiğini ve "daha iyi seçimler yapmaları" gerektiğini ekledi. Ayrıca birkaç gün önce, bu tür bir konuşmayı Fatima Sana Shaikh'ten de duymuştum, bir röportajında. Ona da seçmeler sırasında belirli bir güzelliği olmadığını ve kendine bu sektörde yer bulamayacağını söylemişler. Fatima ise, tüm bu görüşleri yıkacak kadar başarılı ve MÜTHİŞ GÜZEL BİR KADIN. Bunu da belirtmeden geçmek istemedim. :)

Cosmopolitan India’ya "Başarılı olmak için ‘büyük kahraman’ ile çalışma fikri hala var. Ve kadın oyuncuların belirli bir şekilde olması, belirli bir şekilde giyinmesi ve "uyum sağlamak" için belirli bir şekilde konuşması gerekiyor. Hala ekibiniz size "kalıba uymanızı" hatırlatıyor. Ekibim öyle olmadığı için şanslıyım, ama bu her zaman oluyor!’’ dedi.

Sonam, film endüstrisinin kadınlarının bir araya gelerek cinsiyetçi filmleri ve projeleri geri çevirmeleri gerektiğini söyledi. "Şarkı sözlerinin veya senaryoların kadınlar hakkında nasıl yazıldığına bakın ... bu değişmesi gerekiyor. Endüstride kadınların tasvir edilme ve anlatılma şekli pek iyi değil ve kadınlar olarak bu filmlerde çalışmayı kabul etmemeliyiz çünkü sadece kendimize zarar veriyoruz. Çok yüksek bir fiyat yok, özellikle de bu yıl içinde olanlar göz önünde bulundurulduğunda...Her birimizin daha iyi seçimler yapması gerekiyor, yoksa bir cadı avına maruz kalacağız ve kazıkta yanacağız! " dedi.

Daha önce, Chandigarh'daki HT Gençlik Forumu'nda Sonam, Bollywood'daki ücret eşitsizliğini caydırmak için üzerine düşeni yapmaktan bahsetmişti. “Kadın oyunculara erkeklerden daha az ödeme yapan film yapımcılarıyla çalışmayı reddediyorum. Bana 'Bir güvencen olduğu için bunu karşılayabilirsiniz. Zengin bir aileden geliyorsunuz.’ dendi. 18 yaşımdan beri kendimi savunuyorum. Paraya hayır demek benim için de zor ama erkek yıldızlardan daha az ücret almanın ahlaki açıdan doğru olmadığını düşünen biri olarak bu tür yapımcılar için çalışmıyorum.’’ dedi.

Bu ayın başlarında Bollywood'da 13 yılını tamamlayan Sonam, geçen yıl iki film çıkardı: Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga ve The Zoya Factor. Henüz bir sonraki projesini onaylamadı. Filmleri aşırı aşırısı tutmasa da, bu görüşlerine katılıyor ve nepotism olayına rağmen ona başarılar diliyorum. Bağımsız kadın!

Kaynak : https://www.hindustantimes.com/bollywood/sonam-kapoor-talks-about-sexism-in-bollywood-films-says-each-one-of-us-needs-to-make-better-choices/story-aG02NYef4g3KcD9pBCC6UN.html
Yorumlar

BU HABER HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELER ?