İyi Ki Doğdun SUSHANT SINGH RAJPUT!

Boğaz düğüm düğüm olmasın da ne yapsın...Gencecikti daha. Bir şeyler oldu ona ama ne oldu, hala belli bile değil. Şimdi onun doğum günü. Sushant Singh Rajput, eğer yaşasaydı, bugün 35 yaşında olacaktı.

Bu güne özel Sushant'ın en iyileri listesi hazırlanmış. Bir göz atalım hep birlikte...

Sushant Singh Rajput, hayatı boyunca 12 güzel projede yer aldı. Fakat en iyilerinin yeri hep bir başka. İşte o liste:


1-Kai Po Che (2013) (Sushant'ın Bollywood'a ilk adım attığı efsane film)

Abhishek Kapoor. Rock On'un tavada flaş olmadığını kanıtladın. Kai Po Che, arkadaşlık temasını başka bir seviyeye taşıyor. Gerçekten, Yeh dosti hum nahin todenge. Bazen en iyi arkadaşlıklar siyasette ve tarihte kaybolur. Sinemanın nihayet yaşam üzerinde etkisi olan güçlerin bir aynası olduğunu bize hatırlatması için usta bir hikaye anlatıcısına ihtiyaç vardır. Sushant Singh Rajput'a gelince, senaryo karakterini destekliyor. Ve iltifatını ikramiye ile hemen geri ödüyor. Etkileyici perde varlığı ve huzursuz enerjiyi ölçülü bir modelde gösterme yeteneği ile Sushant, kendisini Ranbir sonrası Kapoor neslinin en belirgin oyuncularından biri olarak hemen kurar. Sushant'ın kesinlikle bir yıldız olduğunu söyleyebiliriz.

Benim yorumum: Kai Po Che filmini, Sushant'ın ölüm haberini aldıktan sonra izlemiştim. Kendisinin her filmini izlememiş olsam da tanır ve severdim, çok yakışıklı ve karakteri güzel bir insandı. Bu filmde de sanki Sushant'ın kendisini görmüştük...Filmi izleyen bilir. Filmde veya gerçekte, veda etmek çok zor...

2-MS Dhoni - The Untold Story (2016)

Sushant Harikaydı. Film değildi. Zamanımızın en ikonik kriketçilerinden birine giden bu 3 saatin üzerinde yayılan yağda "Anlatılmamış" hiçbir şey yok. Oyun süresinin sonsuzluğu gibi görünen tek şey, Dhoni’nin hayatı ve kariyerinden sahne sahne. Tüm bu olaylar, hatırlayabildiğimiz kadar uzun süredir kamu malıydı. Dhoni the Untold Story kriket oyuncunun hayatını bölüm bölüm anlatıyor. Bu bir film değil. Bu bir kitap. Film kılığında bir biyografi. O kadar yavan ki, arka planda çalınan şarkılardaki şiiri gereksiz gösteriyor. Efsanenin kendisi her kareye imzasını attığı ve ekranda Dhoni'yi oynayan aktör de dahil olduğu için, bu yetkili bir biyografi. Sushant Singh Rajput, Dhoni'nin kişiliğini üstlenmede o kadar acımasız bir şekilde haklı ki, vuruşta nasıl bu kadar çok hissettiğini merak ediyorsunuz. Dhoni’nin arzusunu eşit bir sahada sergileyerek, Dhoni’nin kişiliğine sıcaklık ve güvenilirlik katıyor. Sushant’ın Dhoni’nin hayatının farklı aşamalarını gösteren fiziksel dönüşümü de ayrıca şaşırtıcıdır. MS Dhoni - The Untold Story, Sushant Singh Rajput olmasaydı ne olurdu?

Benim yorumum: Filmi izlemedim ama tamamen bir flop olmuşçasına bu yorumlar haber sitesinde yer alıyor. Neden böyle bir yorum yapılmış acaba? Biyografi filmlerini severim, bu filme vakit ayırdığım zaman haklı olup olmadıklarına bakacağım. Ayrıca, Sushant'ın güzelleştirmediği bir film yok. Ayrıca bu liste madem en iyiler listesi, neden flop olmuşçasına konuşuluyor, aklım almadı.

3-Sonchiriya (2014)

Yönetmen Abhishek Chaubey, nefes kesici bir baskı hissini, telkinler ve şiddetin tezahürleriyle yoğunlaştırmak için çarpıcı Chambal manzarasında ürkütücü sessizlikler kullanıyor. Kıyametle dolu bu çaresizlik dünyasında, Sushant Singh Rajput’tan Lakhna, bir kadının vahşice tecavüze uğramış bir kız çocuğu korumasına ve iyileştirmesine yardım ederek suçlu vicdanını amansız yükünden kurtarmaya karar verir. Lakhna ile perişan kız arasındaki ilişkiye büyümesi için daha fazla alan verilmesini diliyorum. Peki, erkekler sürekli kaçarken, sadece yasadan değil, ilişkilerin nefes alabileceği yer neresi? Lakhna ve Indumati’nin çocuk üzerindeki bağının biraz neşe dolu bir şekilde bitmesini diledim. Ama dilekler at olamaz. Görünürde tek bir atın olmadığı bir aptal dramada değil. Aslında filmde, Chambal Vadisi'nde aslında hiç at yokken Hintçe filmlerinin dörtnala kaçan dangalakları nasıl gösterdiğine dair bir şaka var. Kahraman da yok. Sadece insanları öldüren silahlarla erkekçe poz veren kurbanlar. Ama aynı zamanda umut. Sonchiriya'da iki kahramanla geldim. Filmin adını aldığı, perişan gözleri, yaşadığı onca şeyden sonra hâlâ bir gülümseme salgılayan, acımasız küçük kız. Biraz umut! Ve mercekleri uçlarda yaşayan sayısız yaşam tonuna kasvet veren görüntü yönetmeni Anuj Rakesh Dhawan. Ham, cesur ve zorlayıcı Sonchiriya, karakterlerin acımasız öngörülemeyen hayatlarının şiddetli kargaşasını asla etkilemeyen gizli bir anlatım tarzını aktarıyor.

Kafası karışan bir ben miyim?

4-Kedarnath 

Bu benim için Chhichhore ve Kedarnath arasında bir karışıklıktı. Ben ikincisini seçtim. Eski Chhichhore'da Sushant, eski avatarında ikna edici görünmüyordu, belki de gerçek hayatta yaşlanmaya mahkum olmadığı için. Kedarnath bizi teknikle etkilemeye çalışmaz. Baş oyuncular kalplerini kollarına takmaktan utanmıyorlar. Sushant Singh Rajput’un karakteri doğal olarak o kadar asil ki ondan hoşlanmamak zor. Oyuncu her şeyi rolüne ve sonra biraz daha fazlasını verir ve Mansur'unun dini inançları nedeniyle yargılanmasına yer bırakmaz.

ÇEVİRMEN NOTU: Ben nedense, bu haberi çevirirken yine de Sushant'ın bazı filmlerinin flop olduğu vurgulanmak istenmiş gibi hissettim. Niye bilmiyorum. Ayrıca, Chhichhore ve Dil Bechara gibi efsaneleşmiş filmler varken, neden adı sanı pek duyulmamış filmler vurgulanıyor? Ölümünden sonra bile mi? Neden? 

İyi ki doğdun Sushant Singh Rajput. Yerin hep ayrı olacak.

Buyrun kaynak:

https://www.bollywoodhungama.com/news/features/best-sushant-singh-rajput/Yorumlar

 1. Ms Dhoni, filmi gişe rekorları kırmış, her yerden ödül almış Sushant'ın adını ülke çapında tanınmasına yol açmış bir filmdir. Biyografi türünde bir başyapıt. Hayatında hiç kriket oynamamış olan Sushant kriket şampiyonunu muhteşem bir performans sergilemiş. Rolü için her gün 10 saate varan çalışıp Dhoni'nin çeşitli dönemlerini de başarıyla canlandırmıştır. Flop vurgusuna aldanmayın!

  Sonchiriya, konusu itibariyle etkileyici bir filmdi. Kadın ve çocuklarla ilgili acı gerçekleri yüzümüze çarpması soğuk duş etkisi yaratıyor. Filmin sonunda da Sushant'ın ölmesi boğazımızı düğümlüyor. Sushant'ı farklı bir rolde gayet başarılı bir şekilde izledik. Lakin filmin vizyona girdiği salonlarda film tarihinin özellikle gişede zorluk yaşayacağı filmle karşı karşıya konması, filmde teknik olarak ses probleminin yaşanması ( Sushant'ın gerçek sesi değil korsancıların dublaj eklemesi) çoğu salonda yayınlanacak yer bulamaması gibi nepotizm sorunlarıyla karşı karşıya kaldığı için film genel olarak beğenilse de gişe de malesef istenilen oranı karşılayamadı.

  Chicchore izleyenler bilir gayet eğlenceli ve ders veren bir filmdi. Ancak tek baş rolü yoktu. Bu yüzden Sushant çok ön plana çıkmadı, hatta diğer yeni oyunculara tanıtımlarda çok destek oldu. Gişede güzel başarı yakalasa da ödül alamadı. (Sushant'ın ölümünden sonra göstermelik ödüller hariç) Flop değildi. Sushant 2 dönemi canlandırdı burda ve tarafsız olarak söylemeliyim ki gayet başarılıydı. Hele müzikler şahane hala dinlerim. Sushant'ın masum yüzünü görmek yürek parçalasa da onu hatırlamaya değer.

  Kedernath, telif hakkından dolayı her yerden kaldırıldığı için izlemedim lakin okuduğum kadarıyla filmdeki aşk hikayesi çok beğenilmiş. Sara Ali Khan ünlü çocuğu olduğu için ve hikaye de dedesinin gerçek hikayesi olduğu için dikkatler Sara'nın üzerinde toplanmış. Bizim Sushant'ımız yine hak ettiği değeri alamamış. Gişede rekorlar kırmasa da iyi bir izlenme oranı var. Müzikler gayet iyi, bulabildiğim anda hemen izleyeceğimm.

  Raabta, reankarne aşk hikayesini anlatıyor yani 2 dönemde 2 aşk hikayesi var. Filmdeki hikaye daha önce çekildiği için karşılaştımalar yapılmış yoğun eleştiriye maruz kalmış. Özellikle tarih öncesi dönemde geçişler yapması hikayede inandırıcılığı azalttığı gerekçesiyle beğenilmemiş ve gişede de maalesef çakılmış olsa da ben filmi çok sevdim. Sushant'ın sevimli ve romantik hallerini görmek için bile izlemeye değer. Müzikler ve tabiki Sushant'ın 'Mein Tera Boyfriend' eşliğinde dansı muhteşemdi. Hikaye ilginç olduğu için sevdim hala dans videosunu açıp izlerim. Ortalığı kavurmuş Sushant'ım.

  Dil Bechare, Sushant'ımın uyarlama olan son filmi. Filme delidolu, son günlerini yaşayan bir Sushant görüyoruz. Son filmi olması, ölümünden sonra vziyona girmesi filmi izlerken boğazımda düğüm bıraksa da verdiği mesaj açısından güzel bir filmdi. Anısına saygısından dolayı top oldu. Yaşarken göremediği sevgiyi ölümünden sonra iade etme çabası var. Çoook geç kaldık yaşarken bu sevgi selini görmeliydi. Huzur içinde uyu Sushant her zaman kalbimizde yaşamaya devam edeceksin.

  Diğer filmlerini izlemedim ilk fırsatta kaçırmadan izleyeceğim. Sushant'a her ne kadar Hint medyası flop vurgusu yapsa da muhteşem filmler yaptı ve muhteşem bir oyunculuk sergiledi. Nepotizme maruz kaldı, eline çok güçlü senaryolar gelmedi, medya da kayırmacılığa maruz kaldı. İmza aşamasında olduğu filmler ünlü çocuklarına gitti. Padmavati gibi filmlere hazırlık yapıyorken rolü Ranveer'e verdiler. Yine Paani filmine çalışıyorken yapım şirketinin filme yatırım yapmaktan vazgeçmesi üzerine Sushant çok üzülmüş ve ağlamış. Karan Johar, Salman Khan gibi 7 film şirketinden banlanmış. Gencecik hayalleri peşinde koşan, film tutkunu inanılmaz zeki ve donanımlı bir adam ağır kayırmacılığa maruz kalmış. Sektörün acımasızlığı Sushant'ı elimizden aldı. Buna sebeb olanları asla affetmeyeceğim!!!

  YanıtlaSil
BU HABER HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELER ?