Bollywood Sanatçıları Hindistandaki Başörtüsü Yasağını Eleştirdi

Bollywood Sanatçıları Hindistandaki Başörtüsü Yasağını Eleştirdi   

 Hindistan’ın Karnataka eyaleti hükümetinin okullarda başörtüsünü yasaklaması, hükümetin kararını protesto eden kız öğrencilerin tepkisiyle sonuçlandı. Başörtüleri yüzünden kızların okullara girmesi devlet tarafından engellenmesi üzerine Karnataka’nın Udupi bölgesinde kargaşa çıktı. Bu olaylar ünlülerin de tepkisini çekti.

  Richa Chadha, Kamal Haassan ve birçok ünlüden sonra şimdi de oyunculuktan siyasete atılan Hema Malini ve ünlü söz yazarı Javed Akhtar da başörtüsü tartışmasına tepki gösterdi.  Ünlü aktris ‘Her okulun bir üniforması var herkes buna saygı duymalı. Okullar eğitim içindir. Kişinin dini ne olursa olsun okula taşımamalıdır. Okul dışında ne isterlerse giyebilirler.’ şeklinde konuştu.  

Bir süre önce de Bollywood söz yazarı Javed Akhtar Hindistan’da devam eden başörtüsü tartışmasını eleştirdi. Twitterda birkaç görüntü paylaşarak şunları yazdı: ‘ Adaletsizliğe karşı dik duruş her zaman hayran kaldığım özelliklerdendir. Toplumumuzdaki zorbalığın her türlüsüne karşı cesurca şarkılar yazan genç Neha Singh Rathore için kalbim sevgi ve gururla doldu.’ Sonraki tweeti ise şöyle: ‘Başörtüsünü ve burkayı destekleyen bir insan hiçbir zaman olmadım. Hala bunun arkasındayım. Ama aynı zamanda bu küçük kız çocuklarını korkutan holigan çetelerine karşı derinden bir nefretten başka bir şey duymuyorum. Ne yazık..’

Richa Chadha daha önceleri tartışmaya şu tweeti ile tepki vermişti: ‘ Oğullarınızı iyi yetiştirin. Birkaç çirkin ve korkak insan yalnız bir kadına saldırıyor. Bu gurur duyulacak bir şey mi? Ne ezik ne utanç verici bir davranış. Birkaç yıl içinde işsiz ve parasız kalacaklar. Onlar için sempati de kurtuluş da yok. Sizin gibilere tüküreyim.’

 Tamilnadu eyaletinden olan ünlü oyuncu Kamal Haasan ise ‘Karnataka'da olanlar huzursuzluğu kışkırtıyor. Öğrencilerin arasına dini zehir duvarı örülüyor. Yanı başımızdaki komşu eyalette yaşananlar Tamil Nadu'ya gelmemeli. İlerici güçlerin daha dikkatli olma zamanı geldi” şeklinde tweet attı.

Kaynağa gitmek için tıklayınız

Yorumlar

  1. Bu ne iğrençlik yaa Allah yardımcıları olsun İNŞALLAH tez bir zamanda bu yasa kalkar

    YanıtlaSil
BU HABER HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELER ?