Bir Bollywood klasiği : DİLWALE DULHANİA LE JAYENGE

Bugünkü hint filmi önerimiz; DİLWALE DULHANİA LE JAYENGE, Shahrukh Khan ve Kajol'den gelsin. Not : Spoiler içermez.

Merhabalar ve Namaste 😊 İlk film önerimiz çok sevilen ve çok sevdiğim film uzun ismi ile DİLWALE DULHANİA LE JAYENGE kısaca yazımıyla: DDLJ 💙 
not olarak paylaşalım yazımız filmin içeriği hakkında bilgi (spoiler içermez). Önerimize başlamadan önce İlk olarak filme puanımızla başlayalım, Bollyturk olarak biz bu filme 10 üzerinden 10 puan veriyoruz.

Filmin Konusu ;

Filmin yapım yılı 1995,tür olarak romantik ve drama içerikli diyebiliriz.İMDB üzerinden yüksek bir puan almış tam olarak 8.1 ve filmin süresi tam tamına 190 dakika. İngiltere' de yaşayan zengin bir ailenin havai oğlu Raj Malhotra ( Shahrukh Khan )  ve  kendi kültürüne göre yetişmiş geleneksel    bir ailenin kızı Simran ( Kajol) bir Avrupa  gezisinde karşılaşırlar. Bir aşk başlar ama  Simran ailesinin istediği evliliği yapmak üzeredir. Peki Raj bu durumda ne yapacaktır ? Bollywood sinemasına meraklıysanız bunu izlemediyseniz bile adını duymuşsunuzdur duymadıysanız bir filmde onun adı geçer  muhakkak 😊 Filmin konusuna bakınca aslında sıradan karakterler sıradan bir aşk hikayesi fakat film o kadar sevilmiş ki dönemimin en hit filmlerinden biri olmuş.Ben izlerken 3 saat nasıl geçti anlamadım Simran ve Raj'ın karşılaşmalarını gezilerini izlerken ilk yarıda şapşal bir gülümseme ile izlemiştim ikinci yarıda aileler karışınca bazen duygulandım bazen güldüm.Tekrar ve tekrar izleyebilirim sıkılmadan. Oyuncu seçimlerinde Shahrukh Khan 'RaJ' rölünü o kadar güzel oynamış ki film bittikten sonra bile aklınızda kalıyor hele mandolini ,şapkası ve ceketiyle sarı çiçeklerin arasında kollarını açmış Kajol Devgan'ı yani filmdeki adıyla Simran'ı bekleyen bir deli aşık ve yine Kajol çok tatlı ve samimiydi. 
İkisi ekranda harika görünüyordu.

DDLJ hikayesine benzer yüzlerce film yapıldı ama o eskimeyecek bir mücevher ve zamansız bir klasik.Hint sineması kilometre taşı ödülü almıştır. Haliyle oyuncularından müziklerine ,çekimlerden,diyaloglarına , kullanılan kıyafetlere kadar meşhur olmuş ve Shahrukh bu filmle ünlü olduğunu söylemiştir. Birçok Bollywood aktörü de DDLJ'yi çok beğendiklerini Raj'ı idol aldıklarını röportajlarında dile getirdi.En iyi erkek oyuncu. en iyi kadın oyuncu, en iyi film, en iyi senaryo gibi birçok ödül aldı. Süresi uzun ama Srk ve Kajol'un ekrandan taşan kimyası, filmin bir tarzının olması misal DDLJ denilince hardal tarlası, Raj'ın mandolini , Simran'ın kitapları vs. gibi pek çok ikonik ögeler akla gelir. Simran'ın  sert babası Amrish Puri  ve Raj 'ın çok eğlenceli modern babası Anupam Kher ve diğer yan karakterlerle hikayesiyle  bittikten sonra yüzünüzde kocaman bir gülümseme bırakacak Bollywood 'un en güzel kült filmlerinden birisidir.DDLJ hakkında en şaşırtıcı şeylerden biriside Marathi Mandır sinemasında çıktığı günden beri hala gösterimde 1000 haftayı geçmişti en son kutlamalar yapılmıştı.Diğer bilgi ise Aditya Chopra Raj rolünü Tom Cruise 'a teklif edecekmiş ama edilmemiş.DDLJ ölmeden önce gereken 1001 film listesinde de olan bir yapımdır.Yıldız oyuncuları , harika müzikleri ,Hint gelenek görenek vs. yansıtması ve güzel senaryosu ile izlenmeye değer.İzlemediyseniz  bu filmi listenize eklemeyi unutmayın :) Filmin meşhur diyoloğu ile bitirelim: 

'Bade bade deshon mein aaisi choti choti baatein ... hoti rehti hai senyorita!'
(Büyük büyük ülkelerde böyle küçük şeyler olur senyorita!)

Yorumlar

BU HABER HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELER ?