Mücadele ,Umut ve İnancın hikayesi : LAGAAN

Bugünkü hint filmi önerimiz LAGAAN, Aamir Khan'dan gelsin.Not : Spoiler içermez.

En sevdiğim Aamir filmleri arasında olan Lagaan'ın konusu şöyle: 1893 te Hindistan'ın Champaner kentinde kuraklık yaşanırken köylüler vergilerin bir süre durdurulmasını ister. İngiliz yerel yöneticiler Lagaan adı verilen verginin kalkmasını bir şartla kabul ederler kibirli Albay Russel 'ın da isteğiyle İngilizleri Kriket müsabakasında yenmek! Köyde kriket bilen hiç kimse yoktur. Bhuvan adında bir genç İngilizlere meydan okur ve tek destek olan ise İngiliz komutanın kardeşi Elizabeth 'tir.Film devasa süresiyle 224 dk. 😭  izlemediyseniz eğer önce hazırlanın belki izlemeye bir gün yetmez bile . Bir müzikal,dram ve spor filmi. Ashutosh Gowariker'in yönettiği film  2001 yılında vizyona girdi. İmdb puanı 8.1 .Amithabh Bachchan  'ın sesiyle izleyici bilgilendiriliyor filmin başında. Lagaan gerçekten uzun bir film uzuuuun kriket sahneleriyle izlerken yorulduğumu hatırlıyorum perişan etmişti beni süresi 😄  Kriket sahnelerini nasıl oynandığını anlamaya çalıştım ama anladım mı bilmiyorum ... Lakin filmi çok sevmiştim..Bhuvan rolü için Aamir iyi bir seçim olmuş duruşu tavrı ve bakışlarıyla o kalabalıkta biri kafa tutacaksa bu Bhuvan olmalıydı ve aşık olduğu kız rolünde Gracy Singh (onu başka bir fimde de görmedim) Aamir ile uyumu bir harikaydı ikisinin sahneleri çok hoştu dansı oyunculuğu güzel kadındı ve İngiliz Albay'ın kardeşi Elizabeth ( ahh Elizabet hüzünlü çiçeğim) . Filmde çok kilit bir rolde.Bhuvan ile  bazı diyalogları da güldürdü. 

Elizabeth: -Ona (Bhuvan'a) sorar mısın? Kriket oynamayı biliyor mu?

Yanındaki hizmetkarı sorar,

Bhuvan:- Evet tabiki biliyorum. Bizim köyde oynadığımız Gilli Danda gibi. Önce şuraya koşuyorsun sonra buraya ...

Elizabeth: (Hizmetkarına dönerek ) Hiçbir şey bilmiyor bu! 😁

Bu filmin kamera arkası görüntüleri ve yapım sürecini anlatan Çöldeki Delilik diye de bir belgeseli var  Netflix de onu da tavsiye ederim gerçekten bu filmi çekebilmek delilikmiş yaşadıkları zorluklar, neredeyse filmin durma noktasına gelmesi ,kriket sahnelerindeki seyircinin gerçek olması onların yemesi içmesinin ekip tarafından karşılanması ve köylülerin çoğunun orada film çeken Aamir'i  hiç tanımaması gibi birçok şey var belgeselde.Kriket sahnelerini geçersek yaşanan romantizm Bhuvan ve kızlar arasında gelişen olaylar , yer yer komik sahnelerle  ikna edilmesi gereken ezilen bir halk izliyoruz.  Udit Narayan ,A.r. Rahman gibi müzisyenlerden  güzel şarkılar ve dansların olduğu sahnelerle devam ediyor. Film de kriketle verilen mücadelenin yanı sıra pek çok mesaj var Hindistan da hala devam eden kast sistemi bunun yansımaları filmde tam bu konuyla ilgili bir sahne de var gözlerim dolmuştu orada. Haksızlıklar karşısında susmama ve ne olursa olsun haklının mazlumun yanında durma vs. gibi pek güzel sahneler var.

Sömürülen halkın yaşadıkları ,umutsuzluğu bunun üzerine bir de kendi aralarında ayrışmaları ,Bollywood da İngilizlerin anlatıldığı kendilerinin olmadığı yerde bile adlarının geçtiği o kadar çok yapım var ki ..Lagaan da İngiltere de zirvelere yerleşmiş bir film. Bir dönem filmi olarak filmin rengini çekimlerini kıyafetleri de çok hoştu. 

Yine Lagaan 'En iyi yabancı film ' dalında  Oscar adayı da olmuştur. Çin de gösterime giren ilk Hint filmidir.  Lagaan sporu politik entrikayla,romantizm ve yüksek bir dramayla birleştirmiş ve herkesin kalbine girmeyi başarmış  saglam bir müzikal yapımdır. Bir kullanıcının yorumunda yazdığı gibi ' uzun olsa da bu filmi en az birkez sabırla izlemeli bunu deneyimlemelisiniz ' Film kendi seyircisinden de diğer ülkelerden de karşılığını gördü en iyi filmlerden biri oldu. Benim puanım da 10/8 .

Yorumlar

BU HABER HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELER ?