Mahvolmuş Bir Aşkın Hikayesi: FANAA

Bugünkü hint filmi önerimiz; Fanaa, Aamir Khan'dan gelsin. Not : Spoiler içermez.

Merhabalaaar,

Bugün en sevdiğim aşk filmiyle karşınızdayım. Filmin adı; Fanaa. Aamir Khan’ın en bilinen ve en beğenilen filmlerinden biri. 

Öncelikle filmin konusundan bahsetmek istiyorum: Zooni (Kajol) kör ama hayat dolu bir genç kızdır. Rehan (Aamir Khan) ise çapkın, deli dolu, kendine fazlasıyla güvenen bir tur rehberidir. Hayata bakış açılarından, sosyal ideolojilerine kadar her şeyleri farklı olan bu iki karakterin bir gün yolları kesişir ve birbirlerine aşık olurlar. Ancak aşk birlikte olmaları için yeterli midir? Film aynı zamanda Hindistan ile Pakistan arasında problem olan Keşmir sorununa da değiniyor. Hatta bu konu üzerinden Hint propagandası yapılıyor da denebilir. 😒Filmin beni rahatsız eden tek noktası bu olabilir. 

Hindistan marşı okunurken başrol karakterimiz Zooni’nin yanlış yöne doğru selam durması ve etrafındaki insanların onu Hindistan bayrağına doğru döndürmesiyle başlıyor film. (Bana kalırsa filmin ilk sahnesinin bu olmasının bir nedeni var; başrol kızımızın ne kadar milliyetçi olduğunu göstermek.) Ama bir dönüşü var sanırsın dünyanın en güzel kadını. (Değil tabii ki ama siz onu izlerken buna inanıyorsunuz bi süreliğine. My Name Is Khan izleyenler bilir bu kadının böyle müthiş girişleri vardır insanı hayran bırakan) Abarttığımı düşünebilirsiniz ama bu kadının (Kajol) ekranda acayip güzel bir enerjisi var. Tavırları aşırı sempatik, mimikleri aşırı tatlı. My Name Is Khan izlerken tatlılığından sarılasım gelmişti. Neyse konumuz Kajol tatlılığı değil.  Oyunculuğundan bahsedelim; Kajol’un iyi bir oyuncu olduğunu zaten biliyordum ama bu filmde kör bir kızı oynamak onun oyunculuk seviyesini bir üst seviyeye çıkarmış bence.  Aamir Khan ise bütün romantik, çapkın, cool yanını kısaca varını yoğunu ortaya koymuş filmde. Kajol ile uyumları da harika ötesi. Aamir Khanı birçok oyuncuyla izledim ama hiçbirini Kajol kadar yanına yakıştıramadım. Hatta bu film dışında partner oldukları başka bir film yok bilgisini aldıktan sonra ya hu bu kimya heba edilir mi? Çeksenize üç beş film izleyelim doya doya demiştim. Zaten beraber hepi topu 2 film çekmişler. Biri Fanaa diğeri de ishq. Ama maalesef ishq filminde partner değiller. 😔 Fanaa’yı izledikten sonra ikisini tekrar beraber görmek için hevesle açıp partner olmadıklarını görünce hayal kırıklığına uğradığımı hatırlıyorum. Neyse ki Fanaa var da bu ikilinin birbirlerine nasıl yakıştıklarını görmüş olduk. Kajol ve Aamir Khan’ ın partner olduğu bir film çekilmeseydi Bollywooda bi miktar gönül koyardım. (Bollywoodun da çok umrundaydı) 😝

Filmde bazı replikler var ki hiç unutmuyorum:

Yarınımız bugünü nasıl geçirdiğimize bağlı, bugün yaptığımız seçimler yarın bize ne olacağını belirler. Ama bu seçim iyi ile kötü arasında değildir. Zira bu kolay bir seçim. Asıl seçim iki iyiden daha fazla olanı ya da iki kötüden daha az olanı seçmektir. Zooni’nin babasının söylediği bu replik aslında filmin ana temasını oluşturuyor. Hayatımız başlı başına yapmak zorunda kaldığımız zor ve önemli seçimler üzerine kurulu.

Filmin birçok sahnesi beni çok etkilemiştir ama bir sahnesi var ki filmdeki en etkileyici sahne olabilir; her izleyişimde beni benden alır. Ama spoiler olmasın diye söyleyemiyorum.🙊 Kapıda Rehan diye bağırdığı sahne diyerek ipucu vereyim oraya gelince beni hatırlayın. (Filmi izlemiş olanların gözleri doldu bile 😔Filmin başka bir sahnesinde de (Bollywoodun olmazsa olmaz meşhur tren sahnelerinden birinde) Zooni’nin arkadaşlarından biri, dilwale dulhaniya le jayenge (cesur yürek gelini alır) diyerek Kajol’ün en sevilen filmi DDLJ’ye gönderme yapılıyor. (DDLJ: Dilwale Dulhaniya Le Jayenge Kajol ve Shah Rukh Khan’ın efsane çift olmasını sağlayan ve yıllarca gösterimde kalan Bollywoodun kült filmlerinden biri) Bollywood filmlerinde sık sık başka filmlere gönderme yapılır. Bu olayı da çok hoş buluyorum. Ne kadar çok film izlerseniz bu göndermeleri anlama olasılığınız o kadar çok artıyor.

Gelelim filmin muhteşem şarkılarına; hepsi birbirinden güzel. Milliyetçillikle harmanlanmış harika danslı şarkı Des Rangila, söylemesi aşırı eğlenceli olan şarkı Chanda Chamke, Bollywoodun vazgeçilmez sahnelerinden biri olan "yağmurun altında dans etme" olayının gerçekleştirildiği şarkı Dekho Na ve esas kıza aşık olduğunu belli ettirmeceli şarkı Chand Sifarish bu şarkıdan biraz söz etmek istiyorum çok severim kendisini. Şarkıda adamımızın kör bir kızı etkilemek için girdiği şekiller çok tatlı (hayır yani kadın görmüyor oğlum kime bu haller edalar diye sorasınız geliyor ama yine de izlerken gözlerinizde kalpler beliriyor) kızın utangaç tavırları da ayrı tatlı. Ve sona sakladığım şarkı çünkü filmin en güzel şarkısı (bence); Meri Haath Mein. Şarkının çekildiği yerlerin güzelliği, kullanılan kostümler ile ortamın uyumu, aşıklarımızın aşk dolu bakışmaları ve tabii ki şarkının sözleri: 💜

Meri haath mein tera haath ho

(Ellerin benim olduğunda)

Saari jannatein mere saath ho

(Cennetler benim olur)

Tu jo paas ho phir kya yeh jahaan

(Bana yakın olduğunda, dünya kimin umurunda )

Tere pyaar mein ho jaayuun fanaa

(Ben aşkınla yok olmuşum) 

Tere dil mein meri saanson ko panaah miljaaye

(Aldığım nefes kalbinde yer bulabilir mi?)

Tere ishq mein meri jaan fanaa ho jaaye

(Aşkından mahvolmuş hayatım, hiç senden ayrılabilir mi?)


Fazla söze gerek yok her şeyiyle güzel bu filme puanım takdir edersiniz ki 10/10. İzleyin izlettirin..


 

Yorumlar

BU HABER HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELER ?