Türkiye'yi Etkisi Altına Alan Film: 3 IDIOTS

Bugünkü hint filmi önerimiz; 3 Idiots (3 Aptal), Aamir Khan'dan gelsin. Not : Spoiler içermez.

Merhabalaaar,karşınıza öyle bir filmle geldim ki; eminim bu filmi izlemeyeniniz ya da en azından duymayanınız yoktur ama ben yine de olur da kıyada köşede izlemeyeniniz/duymayanınız kaldıysa diye önermek istedim. (Hem bu film öneri listesinde olmazsa olur mu hiç?) 

Hatta bu film birçok Bollycinin ilk bollywood filmi olma özelliğine sahip, (benim gibi) 😀 Birçok Türk evladı bu filmden sonra Bollywood'u bırakamadı (benim gibi).Bazılarının Hintlilere karşı ön yargısı kırıldı (benim gibi) 😀 Bundan tam 10 yıl önce bir arkadaşım bana bir film izletmek istedi. Şöyle güzel, böyle güzel.. Dedim tamam izleyeyim ama dedi Hint filmi ve çok uzun 3 saat kadar. Dedim neeey 😀Hint filmi ne ya ben izlemem hem de 3 saat. Başka film söyle 😋 (bakın bu sözleri söylediğime bugün sıkı bir Bollywood takipçisi olarak inanamıyorum ama cidden söyledim.

Arkadaşım ısrar etti sen izle beğeneceğine eminim dedi. Sırf ayıp olmasın diye başladım filme. 😀 Filme başladığımı hatırlıyorum ama filmin içinde kayboldum. O 3 saat nasıl geçti anlamadım bile. Filmin sonunda kendimi şunları ararken buldum: Google- Aamir Khan vikipedi - Aamir Khan Filmleri - Hint filmleri- 😀 Sonrasında o arkadaşıma teşekkür ettim. Filmin söylediğinden çok daha güzel olduğunu söyledim. Hatta Faceboook’ta şunu yazdığımı hatırlıyorum ;

“Bugüne kadar en sevdiğin film hangisi sorusuna asla cevap veremezdim çünkü beğendiğim film çok ama en yok. Artık bugünden sonra bu soruya düşünmeden cevap verebilirim. Bugüne kadar izlediğim en iyi film; 3 idiots. İzlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.” kvlşdfvl  (10 yıl önceki haliniz bugün size cringe yaşatabilir.)Filmindeki oyunculara gelecek olursak oyuncu seçimi harika. Ana karakter Rancho’yu oynayan Aamir Khan’ın Bollywood’un en iyisi olduğunu daha ilk Bollywood filmimde anlamıştım. <3 Rancho’nun iki arkadaşını R. Madhavan ve Sharman Joshi değil de başka oyuncular oynasaydı sanki film bu kadar etkileyici olmazdı gibi geliyor bana.  Karakterler ve tipler cuk oturmuş. Hele Aamir Khan’ın 40lı yaşlarında olup da üniversiteli bir genci oynaması ve hiç sırıtmamasına ne demeli peki ? Filmin bazı sahneleri var ki hem gülmekten kırılıyorsunuz hem de karakterin zekasına hayran kalıyorsunuz. (Filmin sonunda da senaristin zekasına hayran kalıyorsunuz) 😀 Aslında film, Hintli yazar Chetan Bhagat tarafından yazılan “Five Point Someone” adlı kitaptan uyarlanmıştır. (Bu bilgiyi öğrendikten sonra da yazarın zekasına hayran kalıyorsunuz 😀 Beklentiyi Allahu ekber dağlarına çıkardığımıza göre; filmin konusuna geçebiliriz:

Hindistan'ın en iyi mühendislik okuluna başlayan öğrencilerin hayatını anlatıyor özet olarak. Sistemin daima yarış üzerine kurulu olduğu, herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun en yakın 2 arkadaşı. Başlarından geçenler, hayattan aslında ne istedikleri. Ranco karakterinin başrol oynadığı film dram ve komedi türünü en iyi şekilde harmanlayıp bize öğretici bir film olmakta. (kaynak: sinemalar.com) Hindistan'da tüm zamanların (kendi yılına kadar) en yüksek gişe rekoru ve hasılatını yapan filmidir. Daha önce yine Aamir Khan filmi olan Ghajini tarafından elde edilen en yüksek gişe rekoru, bu film ile kırılmıştır. Film, yurt dışı pazarında da o tarihe kadar en yüksek hasılat yapan bollywood filmidir. (kaynak: vikipedi)

Ben bir filmi izlerken hem eğlenip hem de bir şeyler öğrenebiliyorsam bu film mutlaka benim “en sevdiğim filmler” listeme girer ama bu film bu iki şeyden çok daha fazlasını sundu bana. Muhteşem müzikleriyle ve komik dialoglarıyla eğlendirirken aynı zamanda da birçok şey üzerinde düşünmenizi sağlıyor. Eğitim sistemi, sosyal statü, aile baskısı ve daha birçok problem üzerinde durulmuş bu filmde. Gelelim filme verdiğim puana (şu yazıdan sonra yazmama gerek yok ama 😀 adet yerini bulsun) filme puanım: 10/10

Bu arada filmdeki şarkılardan bahsetmek istiyorum; filmde hem çok duygusal hem de çok eğlenceli bol danslı şarkılar yer alıyor. En bilinen iki şarkısı oldukça hareketli  olan Zoobi Doobi ve Aal izz well. Duygusal şarkıları ise Give Me Some Sunshine ve Jaane Nahin Denge Tujhe. Bunların dışında bir tane şarkısı var ki bana göre filmin en iyi şarkısı. Çünkü şarkı aşırı duygusal ve anlamlı sözlere sahip. Sözlerinde ana karakter Rancho’yu betimleyen bu şarkı, filmin giriş kısmında yer alıyor. Arkadaşları Rancho’yu ararken bu şarkı çalıyor. Filmin başında çalan bu şarkının sözleri, filmi ilk defa izleyenler için çok fazla anlam ifade etmiyor. Ama filmin sonunda şarkının ne demek istediğini tam olarak anlayabiliyorsunuz. 

Sözlerinin bir kısmı şöyle:

Behti hawa sa tha woh    

(Rüzgar kadar özgürdü)                         

Udti patang sa tha woh     

(Uçan bir uçurtma gibiydi )           

Kahan gaya usae dhoondo     

(Nereye kayboldu bulalım onu)                  

Hum ko kal ki fikr sataati     

(Biz hep yarını düşündük)                     

Woh bus aaj ka jashn manaata   

(O ise günün tadını çıkardı)             

Har lamhe ko khul ke jeeta tha woh     

(Her anını özgürce yaşadı)   

Kahan se aaya tha woh     

(Nereden gelmişti)           

Chhoo ke humare dil ko     

(Kalplerimize dokunup)                         

Kahan gaya usae dhoondo         

(Nereye kayboldu bulalım onu) <3


Yorumlar

BU HABER HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELER ?