Zaira Wasim Başörtüsü Yasağına Tepki Gösterdi: “Başörtülü Bir Kadın Olarak Bu Sisteme Kızgınım”

Çıkış filmi Dangal ile üne kavuşan Zaira Wasim, Karnataka’daki başörtüsü tartışmasına tepki göstererek okullarda başörtüsünün yasaklanmasını kadınlara yapılmış bir haksızlık olarak nitelendirdi.

Karnataka’da devam eden başörtüsü tartışması hakkında düşüncelerini paylaşan son ünlülerden biri de oyuncu Zaira Wasim oldu. Cumartesi günü Facebook’ta  Karnataka’daki okullarda başörtüsünün yasaklanmasını eleştiren uzun bir gönderi paylaştı.

Başörtüsü tartışması 1 Ocakta Udapi’deki bir devlet kolejinde 6 müslüman kız öğrencinin okula başörtüleriyle girmesine izin verilmemesiyle başladı. Daha sonra okul yönetiminin protesto  edilmesiyle olay Karnataka’yı aşıp eyalet sorununa dönüştü. Konu şu anda Karnataka Yüksek Mahkemesi’nde.

Zaira, Facebook paylaşımında tartışmalara ağırlık verdi. Başörtüsü takmayı “Allah’ın kendisine emrettiği bir yükümlülüğü yerine getirmek” olarak nitelendiren oyuncu “Minnettarlık ve tevazu duygusu ile başörtüsü takan bir kadın olarak yalnızca dini bir emri yerine getirdiği için kadınları durduran ve taciz eden bütün bu sisteme kızıyorum ve direniyorum.” ifadelerini kullandı. Daha sonra “Müslüman kızların başörtüsü ile eğitim arasında seçim yapmak zorunda bırakılmasını adaletsizlik olarak görüyorum. Müslüman kadınlara karşı bu önyargıyı oluşturmak ve kadınları eğitim ya da başörtüsünden birini seçmeye mecbur bırakmak adaletsizliktir. Onları gündeminizi besleyen çok özel bir seçim yapmaya zorluyorsunuz sonra da inşa ettiğiniz şeyin içine hapsolmuşken onları eleştiriyorsunuz. Üstelik güçlendirme adına yapılan tüm bu şeylerin tam tersi olması çok daha kötü.” sözlerini ekledi.

21 yaşındaki eski Bollywood oyuncusu Zaira Wasim, ilk çıkışını başrolünü Aamir Khan ile paylaştığı Dangal filmi ile yapmıştı.  Daha sonra Secret Superstar ve The Sky is Pink isimli iki Bollywood filminde daha başrol oynadı. Ancak 2019 yılında oyunculuğun onun dini inançlarına uymadığını belirterek oyunculuğu bırakma kararı aldı.  

Kaynağa gitmek için tıklayınız

Yorumlar

BU HABER HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELER ?