Ağıtlı Bir Şiir : GUZAARİSH

Merhabalar :)  bugün Guzaarish'i yazmak istedim afişleri bile beni izle dedirtiyor bu güzel filmin yanlış bilmiyorsam Guzaarish -İstek anlamına geliyor. Konusuna gelince , Ethan Mascarenas ( Hrithik Roshan) ünlü bir sihirbazdır. Gösterisinde düşerek boynunu kırar ve felç kalır. Ethan, kendi gibi felçli insanlar için umut dolu söylemler sunan bir kitaba ve radyo programına sahiptir. Radyo programından her gün insanlara hayatın güzel olduğuna, ne olursa olsun yaşanılması gereken bir armağan olduğuna dair olumlu mesajlar paylaşır. Ama öyle bir zaman gelir ki Ethan'ın yaşamak için sevinci ve ümidi tükenir ötenazi yaptırmak ister.Tüm sevdikleri bu fikre şiddetle karşı çıksalar da avukat arkadaşından bu fikri mahkemeye taşımasını ister.

Yanındakilerden biri de Ethan'ın eli, kolu olan ondan vazgeçmeyen  Sofia ( Aishwarya Rai) dır.Bu film benim için Hint filmleri listemde ilk 10'un içindedir. 7.5 İmdb puanı almış 2010 yapımı film. Çok etkileyici bulduğum unutmayacağım dram , romantik yapımlardan. Film 2004 yapımı İspanyol filmi bizde 'İçimdeki Deniz' diye çevrilmiş başrolünde Javier Bardem 'in olduğu filmin benzeridir ya da remake yapımı her neyse. Diğer filmi de izleyip onda da duygulanmıştım Javier abimizi de pek beğenmiştim birçok ödül de almış lakin Guzaarish 'in ayrı bir tadı ve estetiği var.  Başrolde harika performansıyla Hrithik'i izliyoruz gerçekten büyüleyiciydi bu filmi hissetmek lazım. O halinde yer yer yaptığı esprilerden biri: 

(Ethan : Yerdeydim ama yine de hiçbir şey göremedim.
Eteğin çadır gibi maşallah.
O güzel bacakların yok mu, Sofia..
Bir kerecik görsem ilaç gibi gelir.)

Mizah ve Sofia ile flörtleşmesi vb. sahneleri hoştu.Hrithik o çaresizliğini acısını öyle hissettirmişti ki bana Sofia'yı dans ederken izlediği sahnede yüzündeki o hayranlık, gülümseme, bakışı ne zaman karşıma çıksa o sahne gözlerim dolar. Hrithik parıldıyordu. Radyo programında sinirlendiği sahneler , yine beni çok ağlatan sinek sahnesi Hrithik 'in bu performansı kesinlikle görülmeli. Diğer oyuncu güzeller güzeli Sofia rolüyle Aishwarya onu izlemekten insan kendini alamıyor. Özellikle Sunidhi Chauhan harika sesi eşliğinde Udi Teri Aankhon Se klibinde o dansı, saçı makyajı tablo gibiydi kadın 👌 performansı iydi. Hrithik ve Aishwarya ikilisini Jodha Akbar da izlemiştik kimyaları güzel bu filmde çok hoş idiler. Kısa bir rolde  Aditya Roy Kapur'u görüyoruz. Hrithik felçli insanların tavır ve davranışlarını daha iyi anlamak için felçli insanlarla da yaşamış.

Gelelim yönetmen Sanjay Leela Bhansali'ye gişesi iyi olsun kötü olsun onun filmlerinin kendi içinde bir tarzı olduğu herkesin malumudur. SLB estetizmi kavramı yerleşmiş Bollywood sinemasında. Filmlerinin de kendi renkleri vardır mesela Devdas yoğun bir sarı, Saawariya masmavi tonlarda bir filmdi Guzaarish' e ise siyah ve tonları hakimdi. Tüm filmlerini izlemiş biri olarak merak ediyorum çektiği filmleri. Guzaarish de karakterlerin stili , sinematografisi, evin dekoru, akıldan çıkmayacak  görsellerle izleyiciyi içine alıyor. Sanjay Leela film ve Hrithik hakkında şöyle demiş : 'Dansı ve aksiyonuyla tanınan Hint sinemasında Yunan tanrısı sayılan çocuğu yatakta uzanmış uzuvlarını kıpırdatmadan konuşan bir adama dönüştürdük. Bu cesaretti korkusuzluk cesarettir. '

Yine Ethan'dan güzel bir diyalog bırakalım: 

'Hayat çok kısa dostlar fakat hissederek yaşarsanız yeterince uzun.

O yüzden yıkın kuralları. Çabucak affedin en derinden sevin ve sizi gülümseten hiçbir şeyden pişman olmayın !'

 Her izleyiciye hitap etmeyebilir belki lakin Hint filmi severlere tavsiye edeceğimiz filmlerden.

Yorumlar

BU HABER HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELER ?