'The Kashmir Files' Filmi Hintli Müslümanların Tepkisiyle Karşı Karşıya

11 Mart’ta vizyona giren The Kashmir Files (Kaşmir Dosyaları) filmi, ülkenin birçok yerinden Müslümanların tepkisiyle karşılaştı.

Başrollerinde Anupam Kher, Pallavi Joshi, Amaan Iqbal, Mithun Chakraborty gibi isimlerin yer aldığı The Kashmir Files filmi 1990 yılında Kaşmir’deki ayaklanma sonucu öldürülen ve göç yapmak zorunda kalan Kasmir Panditlerini konu alıyor.

Ancak film Hindu propagandası yapması ve islamofobiyi yayması gerekçesiyle Müslümanlar tarafından protesto edildi.  Sosyal medya üzerinden film hakkındaki fikirlerini dile getiren sosyal medya kullanıcıları, filmin gerçekleri tam anlamıyla yansıtmadığını, ülkede ayrımcılığa neden olduğunu ve islamofobiyi yaydığını öne sürdü.

Sosyal medya üzerinden Müslümanların haklarını savunan ve onlara yapılan haksızlıkları sık sık dile getiren 'Washington Post' köşe yazarı Rana Ayyub film hakkındaki düşüncelerini ve filmin hükümet tarafından vergiden muaf edilmesine tepkisini twitter üzerinden yapılan bir paylaşıma yanıt vererek gösterdi.

The Kashmir Files filmi sırasında sinema salonunda “Desh ke gaddaron ko, goli maaro saalo ko” (Bu milletin hainlerini vurun) şeklinde seyircilerin attığı sloganı paylaşan Rohit Bishnoi adlı bir Twitter kullanıcısına cevap veren Rana Ayyub “Sinemalardaki Müslüman karşıtı nefret, siyasi teröristler tarafından değil. Normal çoğunluk tarafından yapılır. Filmin vergiden muaf ilan edilmesinin bir nedeni var, yönetmenin Başbakanla bir fotoğraf çekimi yapması.. Ve bazı hasta liberaller, Müslümanlara faşizmi yenmeleri için vaaz verecek” dedi.

Filmin yönetmeni Vivek Agnihotri ve film ekibi geçtiğimiz günlerde Başbakan Modi ile bir araya gelmişti. Film, vizyona girmeden önce birçok insan tarafından karşı çıkılmıştı. Filmin fragmanının youtube'da yayınlanmasının ardından Bombay yüksek mahkemesine dilekçe verildi. Dilekçe, ülkedeki Müslümanların duygularını incitebileceğini öne sürerek filmin yayınlanmasının yasaklanmasını istedi. Ancak Bombay yüksek mahkemesi, 'Keşmir Dosyaları' filminin yayınlanmasının önünü geçen dilekçeyi reddetti. 11 Martta yayınlanan film, kitlelerden büyük bir destek aldı ve böylece ticari bir başarı elde etti, beğeni topladı.

Filmin oyuncularından Anupam Kher, filmin gişedeki başarısını kutladı. Bunun yanında filme tepki gösteren insanlar için şunları söyledi. “Yalanlar sonunda ortaya çıkıyor. İnsanlar politik olarak doğru cevapları duymak isteyebilir ama hepimiz bunun tamamen saçmalık olduğunu biliyoruz. Kongre'nin Kerala biriminin, The Kashmir Files'ın yayınlanmasından ve elimizdeki tüm kanıtlardan sonra bile tüm bunları söylemesi utanç verici. Bence bunlara hiç aldırmamalıyız çünkü artık çökmüş durumdalar. Onlar sadece bizi onlar hakkında konuşturarak kendilerini önemli hissetmek istiyorlar ve ben onlara bu hakkı ve mutluluğu asla vermeyeceğim."

Kaynak 1 için tıklayın

Kaynak 2 için tıklayın

Yorumlar

BU HABER HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELER ?