Yash Chopra'dan anıtsal bir eser : VEER - ZAARA


Bollywood sinemasında romantizm denildiğinde aklıma gelen en iyi fimlerden biri belki de ilki . Yorumlamaya geçmeden önce filmin konusundan bahsedelim izlemeyen birileri vardır bir yerlerde bu destansı aşkı. Klasiklerden biri bu sinemaya meraklıyım diyen birinin izlemesi gereken filmlerden biri.

Konusu: Pakistan 'da yaşayan zengin bir ailenin kızı olan  Zaara (Preity Zinta) 'nın yaşlı ninesinin son dileği olarak onun küllerini Hindistan'a götürmek için evden kaçar. Hindistan'da bir kaza sırasında kurtarma pilotu olan Veer ( Shahrukh Khan ) ile tanışır. Aralarında ikisinin de hayatını değistirecek bir aşk başlar.  

Bu film bu zamanlarda vizyona girseydi önce oyuncu kadrosuna bak be derdim Sharukh ve Amithabh aynı filmde mi! Rani ,Manoj Bajpayee,Kiron Kherr kimler kimler var..29 adaylık ve 21 ödülü var filmin. Film aşk hikayesi üzerinden ilerlerken aynı anda pek çok hikaye de anlatılıyor. Saamiya Siddqui rolüyle yeni avukat olmuş bir kadını canlandıran Rani'nin hikayesi ,Veer 'in annesi ve babasının hikayesi ve daha birçok ayrıntı. Rani bu aşka şahid olan genç avukat rolünde iydi Veer ile hapishanedeki sahneleri de duyguluydu. Çok hoş görünen başka bir çift Amithabh ve Hema Malini idi. Yine Zaara'nın annesi rolünde çok beğendiğim Kiron Kherr. Bu filmi izlediğimde Hint sinemasına yeni başlamıştım Shahrukh'un  karakteri oyunculuğuyla beni vurduğu filmdir. Yash Chopra başrol arayışındayken 'gözlerimi kapatıp düşündüğümde Srk belirdi bu rol için' demiş. Tam adamını seçmiş Yash amcam :) Zaara korkuyla Hindistan'a yolculuk yaparken Veer ile tanışma anları köye yolculukları filmin en güzel kısımlarından. Bol bol manzaralı rengarenk çekimler danslar şarkılar. Sonrası tabi dram dram ve drammm .. Veer'in yaptığını kim yapar sıfır kişi bence yapılmalı mı orada ayrı  tartışılır ama izlemek güzel tabi..şuan izlesem aynı duygularla izler miyim bilmem ama çok ağlamıştım gözlerimden tişörtümün yakasına pınar oluşmuştu 😄 o zamanlar Bollywood aşkım taze filmi izlemişim Do Pal şarkısını duyuyordum bir yerde gözlerim doluyordu .. ve diyaloga bak be denilesi diyalogları ' Eğer bir dosta ihtiyaç duyarsan unutma senin için sınırların ardında canını verebilecek birisi var '  gibi mesela .. Veer'in ilk tanışma sahnesinde aklından geçirdiklerini mi desem Zaara'nın annesiyle konuşmalarını mı desem, Zaara ile tren istasyonundaki diyaloglarımı desem bilemiyorum direkt 'Veer ' diyorum :D izleyin karar verin. Preity ve Shahrukh'u o kadar uyumlu buldum ki bu filmde başka oyuncular böyle etkiler miydi bilmiyorum.  Filmin eleştirilecek noktaları da vardır tabiki ama ikilinin aşkı ve dramatik hikayesi o kadar içine alıyor ki oralar unutuluyor. Bu filmin diğer efsane tarafı müzikleri o güzel müzik albümü filmden yıllar yıllar önce Madan Mohan tarafından bestelenmiş parçaları Yash Chopra yeniden yorumlatmış Udit Narayan, Lata Mangeshkar ,Sonu Nigam gibi harika seslere. Arada gider  açar müziklerini dinlerim hala 'Main Yahaan Hoon' gibi muhteşem klibe ve şarkıya sahiptir bu film. Bollwood 'da şarkı sözlerinin anlamı, çekimi ,hikayesiyle  izlediğim en güzel şarkı kliplerinden biri. Filmi izlemeyecekseniz bile şu klibi izleyin. Zaara 'nın evin her yerinde adeta hayalet gibi Veer 'i görmesi o ruh hali çok güzel anlatılmış şarkı adındaki gibi  'Buradayım'. 

Şu sözlere bakın:

....

Canım, bak.Mesafeler kayboldu.Ben buradayım,buradayım, burada..Hangi hudutlar? Hangi mecburiyetler?Ben buradayım,buradayım,burada.Ben ki gizleyemediğin sırrın.Ben ki veda edemediğin arzun.Kalbinde ben çarpınca ne diye şaşırdın?Oysa ben yüreğinde en derinden avazınım.Duy, dinle bak gönül dilin ne diyor?Ben buradayım,buradayım,burada....

Do Pal, Aisa Desi Hai Mera ,Yeh Tum Aaga Yein ,Tere Liye  diğer güzel şarkıları. Ben bayılmıştım izleyin izleyin .. 10/ 8.5 veririm bu filme bana göre dünya üzerinde 10/10 luk film yoktur yani kusursuz film yoktur:) 

Veer'in mahkemede okuduğu şiir ile bitirelim bu şiirde de duygulanmayan yoktur herhalde;

Ben, ben 786* numaralı mahkûm.
Parmaklıklar arasından dışarı bakıyorum.

Günlerin, ayların, yılların, tarihe dönüşlerini izliyorum.
Esen meltemde Bauji'min tarlasının kokusu geliyor.
Bu yakıcı güneş Maati'nin soğuk ayranını hatırlatıyor.
Bu yağmur yanında benim mevsim salıncaklarını getiriyor.
Bu kış soğuğu bana Lodi ateşinin sıcaklığını hissettiriyor.

Diyorlar ki 'Bu senin ülken değil'.
Öyleyse neden benimkine benziyor.
Diyorlar ki 'Ben onun gibi değilim'
Öyleyse neden o bana benziyor.

Ben 786 numaralı mahkûm.
Parmaklıklar arasından dışarı bakıyorum.

Cennetten gelen bir melek görüyorum.
Onun adı Saamiya, bana ise Veer diyor.
Bana tamamen yabancı, ama yakınım gibi davranıyor.
Onun içten sözleriyle tekrar yaşama isteğim geliyor.
Onun yeminleri ve sözleri ile bir şeyler daha yapma isteğim geliyor.

Diyorlar ki 'O bizden biri değil'.
Öyleyse neden benim için dünya ile savaşıyor.
Diyorlar ki 'Ben onun gibi değilim'.
Öyleyse neden o bana benziyor.

Ben 786 numaralı mahkûm.
Parmaklıklar arasından dışarı bakıyorum.

Köyümün renklerine sarınmış benim Zaara'yı görüyorum.
Benim hayallerim uğruna, kendininkilerini unutmuş…
Benim halkıma hizmet etmek için, kendi insanlarını bırakıp gitmiş.
Şimdi onun hayatını mutlulukla doldurmak istiyorum.
Onun için bir ömür daha yaşamak istiyorum.

Diyorlar ki 'Benim ülkem onun değil'.
Öyleyse neden benim evimde yaşıyor.
Diyorlar ki 'Ben onun gibi değilim'.
Öyleyse neden o bana benziyor.

Ben 786 numaralı mahkûm.
Parmaklıklar arasından dışarı bakıyorum.

Yorumlar

BU HABER HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELER ?