Benzersiz aşk hikayelerinden biri: SHYAM SİNGHA ROY


 
Namaste ✋ eski filmleri yorumlayıp öneriyoruz bu film önerimiz güncel filmlerden Hindistan'ın  Güney sektöründen bir Telugu filmi olsun. Bilen bilir Hindistan'ın Bollwood film sektörü en bilineni ve ünlü olanı dünyada ama Tamil,Telugu, Malayalam dillerinde birçok film sektörü var. Birkaç hafta önce görmüş özellikle afişini sevmiştim Netflix' de olunca da izledim. Konusu şöyle: Vasu bir gün yönetmen olmayı hayal eden kısa filmler çeken bir gençtir. Çektiği bir filmle başarıyı yakalamışken senaryosunun Shyam Singha Roy'un kitabından intihal yapıldığı gerekçesiyle hakkında dava açılır. Vasu hikayeyi kendisinin yazdığından emindir oysaki!

Filmin başrollerinde kendisini ilk olarak Eega filminde izlediğim Nani var ve ona eşlik eden Sai Pallavi. Dönem filmlerini çok severim filmdeki giysiler saç baş ve renk tonlarını, sinematografisini  beğendim. Nani, Shyam karakterine güzel oturmuş ve oynamış karizmatik, kararlı ,dik duruşlu, korkusuz  ve aydın bir karakter. Sai Pallavi filmde bir devadasi. (Devadasi, Tanrı hizmetkarı anlamına gelen sanskritçe bir kelime. Eskiden Hindistan'ın Güney kesiminde olan dini bir uygulama ergenlik öncesi ebeveynler kızlarını Tanrı ve tapınağa ibadete adaması için verirlermiş. İlahi söyleme dans etmede uygulamanın içersinde. 1934 te bu sistemi yasa dışı ilan eden kanun çıkarılmış ve  1988 de Devadasi sitemi Hindistan 'da tamamen yasaklanmış. (iyi ki😐) ). Shyam  gösteriden sonra hemen korunaklı bir yere adeta kaçırılan halktan gizlenen bu kızlardan birine Rosie'ye aşık olur. İkisinin aşkı sahneleri şiirseldi etkileyciydi. İki oyuncunun performansı da güzeldi.

Reenkarnasyon temalı fimleri seviyorsanız ve farklı konularda film arıyorsanız izlemeye değer bir yapım. Filmi izlerken pek çok nokta yakalıyoruz sadece devadasi sistemi değil en güzel sahnelerden biri olan kast sisteminin eleştirildiği sahne ve kadınlar üzerine pek çok sağlam diyalog var. 

Misal şu diyaloglar: 

-Neden insanlara sormak yerine kuyudan gidip kendine su almıyorsun?

-Kuyuya dokunmamız yasak efendim!

-Köy halkı: Shyam o adam bir parya suya dokunamaz!

-Toprak ,hava ,su bir kasta ait değillerdir. Şeytani kast sistemine riayet etmezler!

......

Romantik ,dram bu film yer yer hüzünlenip yer yer kızdıracak yaşananlar. Kadınlar bu filmi daha çok sever. Shyam karakterini izlerken gerçek birinin yaşam hikayesi zannedebilirsiniz kurgu bir karaktermiş. Dünyada böyle adamlar olmalı işte. Filmin imdb puanı 7.7 kusurları vardır tabiki filmin  ben de 10/7.5 aldı. Bu hikayeyi birkaç yıla kalmaz Bollywod' da görürüz orijinal filmi çok güzel remake nasıl olur bakalım.

Toplum ,sistem,aşk , insanlık üzerine bir güzel film tavsiye olunur izleyenler de yorum bekleriz siteye iki yorum atın bea😒 


Yorumlar

BU HABER HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELER ?