Acı bir çığlık: DELHİ CRİMENamasteee 🙂 bugün bir dizi tavsiyesiyle geldim. Farklılık yapalım film dışında yapımlardan izlenmeye değer olanları da yazalım dedik.

 2020 de Uluslararası Emmy Ödülü'nü almış bir dizi Delhi Crime dizisinden bahsedeceğim.

En iyi drama dizisi , en iyi kadın oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi düzenleme ,en iyi orijinal senaryo gibi ödüllere de sahip.

 2019 yapımı bir Netflix dizisi olan Delhi Crime (Delhi Suçu) izlemesi de etkisinden kurtulması da epey zor olan 7 bölümlük bir web dizisi.

Bu olayı birkaç yıl önce duymuştum İngiltere suçlularla görüşerek röportaj yapıyor belgesel yapılıyor ama yayınlanmasına Hindistan'da izin verilmiyor, yasaklanıyor. Hindistan'ın Kızı idi adı aramış bulamamıştım şimdi YouTube da var. Suçluların ifadeleri bir avukatın ifadeleri daha da feciydi 😑 Dizi de kızı, ailesini izlerken duygulanmamak ağlamamak elde değil yorumu yazarken aklıma geliyor yine kötü hissediyorum. Maalesef ki bu tür olaylar bitmedi bitmeyecek de ...

IMDb puanı: 8.5

Konusu:

 2012'de Delhi şehrini şoke eden korkunç olay, toplu tecavüz vakası ve sonrası anlatılıyor. (Olay sadece tecavüz değil çok çok daha kötü şeyler onları yazamam da...düşünmesi bile çok zor şeyleri gencecik bir kız yaşadı 🥺)

Diziye gelirsem Müfettiş Vartika Chaturvedi rolünü oynayan Shefali Shah başroldeydi çok beğendim kendisini ..tecavüz vakalarını araştırırken kadın ve subay olmanın ne anlama geldiğini gösteriyor. Vakanın karakolda yığılan normal vakalar gibi olmadığını, hızlı bir şekilde ilgilenilmesi gereken bir vaka olduğunu çabucak anlıyor; ve ekibini topluyor. Vartika'nın baş etmesi gereken başka şeyler de vardır üstten gelen baskılar, siyasetin de olaya dahli vs. onu daha da zorluyor.

Gerçekten ilk girişinden kullanılan renklerden, oyunculuklara gerçek Hindistan. Bollywood' da gördüğümüz o siyah gözlüklü ağır çekimde havalı girişler , havada dönen tekmeler yok, korkunç bir olay ve çözmek için çırpınan insanları izliyoruz. Yedi bölüm de etkileyici yazılmış polis rolünde yine sevdiğim aktörlerden Adil Hussain de vardı.

Bu diziyi, suç ve soruşturma  arasındaki kesişimi ve polis kuvvetlerinin yaşadığı insani süreci anlamak için de tavsiye ediyorum. 

Dizi Netflix de mevcut. Psikolojiniz iyi durumdaysa izleyin zaten mutsuzum bir de buna üzülemem diyorsanız izlemeyin 😓

Yorumlar

BU HABER HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELER ?