Bollywood'da Ücret Eşitsizliğine Kadınlardan Yorumlar!

Bollywood Hungama, 2022'ye filmlerde damga vuran aktrislerle yuvarlak masa toplantısına ev sahipliği yaptı. Bhumi Pednekar; Tamannaah Bhatia, Rakul Preet Singh, Alaya F ve Huma Qureshi ile birlikte katılan aktrisler arasındaydı. Aktrisler, ücret eşitliği ve son birkaç yılda işlerin değişip değişmediği de dahil olmak üzere kariyerlerinin çeşitli yönlerinden bahsetti.
Astroyogi tarafından sunulan Bollywood Hungama Actresses Round Table 2022'de konuşan Tammanaah Bhatia, kadınların ilerlemek için kendilerine güçlü bir pazar oluşturmaları gerektiğini söylerken Rakul Preet Singh, ücret eşitliği açısından hala önlerinde uzun bir yol olduğunu kaydetti. Bhumi Pednekar daha sonra, "Erkek rol arkadaşım gibi ben de 100 veya 200 R.s alabilirim. İşim için takdir edilebilirim ama onun aldığına yakın bir ücret almamam normal.'' dedi. Değişimin her an gelmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
Ayrıca, ''Eşitsizlik batıda da vardı ama oradaki erkekler kadınları savundu. Ya maaşlarında kesinti yapacaklarını ya da aynı ücreti alacaklarını söylediler. Ve kimsenin benim için ayağa kalkmasını istemesem de karşıdan bir empati olmalı. Meseleyi kabul etmek lazım.'' dedi. Çok haklı bence.
Ancak Huma Qureshi, erkek oyuncuların yıllar içinde kendilerine bir pazar oluşturduklarını söyledi. "Ancak erkeklerin yıllar içinde bir pazar yarattığını da anlamalıyız. Onlardaki 100'lerle 10 kadın filmi çıkaramayız." dedi.
Daha fazlasını ekleyen Bhumi, "Bütçe 125 crore Rs ise, erkekler iki haneli iyi bir rakam elde ediyor ama sonra minnettar olmamı istiyorlar. Bana belirli bir güvenilirlik kattığım için teklif veriyorlar ama onlar bunu her zaman bir fırsat gibi gösteriyorlar..'' Rakul Preet Singh, bunun nedeninin filmlerde oyuncuların değiştirilebilmesi olduğunu söyledi. Bence artık bu ücret eşitsizliği son bulmalı. 

Yorumlar

BU HABER HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELER ?