Gangubai Kathiawadi 2022 Yılının Neden En Sevilen Filmi Oldu?

2022 sona yaklaşırken, sinema sektörünün bir bütün olarak zorlu bir dönemden çıkmayı başardığını ve insanları sinemaya geri döndürmek için çok çalışarak sinema oyununu değiştiren bir yıl olduğunu söylemek mantıklı olabilir. Bu yıl birkaç film ve stüdyo en çok sevildiğini iddia etse de, Alia Bhatt liderliğindeki Gangubai Kathiawadi filmi birçok kişi tarafından sevilen ilk gerçek Hint filmi olurken, değişimi başlatan şüphesiz Sanjay Leela Bhansali'ydi.
Film dünya prömiyerini Berlin Uluslararası Film Festivali'nde yaptı ve burada kaderi kendi lehine çevirmekten başka çaresi olmayan Kathiawadi köylü bir kızın hikayesini anlatarak sıcak bir karşılama ve çokça övgü topladı.
Sanjay Leela Bhansali'nin oyuncularından en iyi şekilde yararlanmasıyla tanınan film, incelikli performanslarıyla alkış alsa da, bir tiyatro deneyimine yakışır şekilde tam teşekküllü bir görsel şölen çekmenin ihtişamını da yeniden canlandırdı. İçeriği zanaatla birleştirme konusundaki uzmanlığıyla tanınan film yapımcısı, Hum Dil De Chuke Sanam, Devdas, Black, Ram Leela, Bajirao Mastani veya Padmaavat olsun, nadiren hayal kırıklığına uğradı. Bu nedenle, "Gangubai Kathiadwadi"nin eleştirmenler tarafından muhtemelen 2022'de en sevilen filmlerden biri olması ve filmin birçok unsurunun geniş çapta övülmesi ve takdir edilmesi şaşırtıcı değil.
Film, eleştirmenler ve film uzmanlarından aldığı övgülerin yanı sıra, gişe rakamlarının tanık olduğu seyircisiyle de açık ara kazanan oldu. Gangubai Kathiawadi sinemalarda çift haneli bir sayıyla açıldı, sinemalar henüz %50 dolulukla faaliyet gösterirken 10.50 crore, yurt içinde 153.69 ve dünya çapında 209.77 crore yaparak muazzam bir ticari başarı oldu ve ilk pandemi sonrası Hint film endüstrisi için gerçek bir hit haline geldi.
Filmin ezici zorluklarla karşı karşıya kalması, bu başarıyı daha da şaşırtıcı hale getirdi. En bariz olanlar, pandemiyle ilgili izleyicilerin sinema salonlarında film izleme isteksizliği, sinema salonlarının yalnızca %50 doluluğa tanık olması ve Gangubai'nin genellikle ana akım A listesi tarafından yönetilenler kadar iyi performans göstermeyen bir kadın başrole sahip olmasıydı. 
Eleştirmen incelemeleri ve gişe koleksiyonu kendi adına konuştu ve film, ona karşı çıkan tüm mitleri ve konuşmaları yerle bir etti.
Ayrıca, OTT'de en çok izlenen Hint filmlerinden biri haline geldi ve popülaritesi ve sadece kendi sahasında değil, denizaşırı ülkelerde de çekiciliği hakkında çok şey söyledi.
Uzmanlar, filmin başarısını Sanjay Leela Bhansali'nin dehasına borçlu ve bu yılki tüm başarılarını göz önünde bulundurursak, ister övgü dolu eleştiriler, olağanüstü gişe rakamları ve başarılı olmak için üstesinden geldiği birçok engel olsun, 'Gangubai Kathiawadi'nin başarılı olduğunu söylemek gerekir. 2022'nin en sevilen Bollywood filmlerinden biri haline gelmesi de bunun sonucu.

Yorumlar

BU HABER HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELER ?