Aamir Khan'a Göre Bollywood Neden Inception Gibi Filmler Yapamıyor?

Aamir Khan, Lagaan, Rang De Basanti ve daha pek çok filmde olağanüstü performanslarla yıllar içinde Hint film endüstrisinde 'Mükemmeliyetçi' unvanını kazanan ünlü süperstarlardan biri. (Düzenli okuyucularım da bilir ki Aamir Khan benim en sevdiğim sanatçıdır). Bir keresinde Bollywood'un neden Inception filmini çekemediğini açıklamıştı. Ben de bunu sizlerle paylaşmaya karar verdim. Inception, Başlangıç olarak da çevrilen Leonardo DiCaprio'nun popüler filmlerinden yalnızca bir tanesi.
Bollywood filmleri yurt dışında hiç olmadığı kadar popüler son yıllarda. Hollywood yapım şirketleri, türün batıda artan popülaritesini fark ediyor. Bununla birlikte, çoğu Bollywood film yapımcılarını filmlerin beyin ölümü gerçekleştiği ve asla Inception kadar iyi filmler yapamayacağı konusunda eleştiriyor.
Aamir Khan, Rajeev Masand ile yaptığı bir sohbette bir keresinde konuyu ele aldı ve Bollywood'un neden Başlangıç gibi filmler yapmaması gerektiğine dair üç geniş neden gösterdi. "Her şeyden önce, Hollywood'un hikayeleri iyi anlatma yeteneğinde dünyanın geri kalanının, aslında Hindistan'ın çok ilerisinde olduğunu söylemek isterim. Ve bazen tuhaf olan konuları seçme özgürlüğü içinde, akıl almaz konuları kapıyorlar. Rüya içinde rüya, rüya içinde rüya... Bunu nasıl iletebilir ve insanlarla bağlantı kurabilir ve bunun olduğuna onları inandırabilirsiniz? Yani bu hayattan daha büyük hikaye anlatma fantezisi, Hollywood'un gerçekten iyi becerdiği bir şey. Teknik olarak, zihnen bile bizden çok ilerideler. Hayal ettikleri her şeyi yapabilirler. Sadece hayal edemeyiz ama.'' diyor.
Aamir Khan şöyle devam ediyor, "Öyleyse önce harika şeyler hayal edecek kadar özgür olmalıyız, sonra onu hayata geçirmeye çalışabiliriz. Bu yüzden inception gibi bir film izlediğimde, seyircilerin arasında oturup düşündüğümde, onlara yetişmek için daha gidecek çok yolumuz var olduğunu düşünüyorum. Gerçek bu ve ben buna inanıyorum. İzleyicilerimiz için filmler yaptığımıza da inanıyorum. Kendimize ait geniş ve sağlıklı bir izleyici kitlemiz var. Duygusal olarak da birincil sorumluluğumuz seyirciye ulaşmaktır. Bu yüzden yapmaktan zevk aldığım şey bu.'' Ben de aynısını düşünüyorum, Bollywood'un kendine has özellikleri var.
Aamir Khan daha sonra Lagaan, Rang De Basanti ve diğerleri gibi filmlerin yaratıcı sınırları zorlayan zorlu filmler olduğunu söyledi. Daha sonra ''Senaryomuza yeterince değer vermiyoruz. Yazarlarımıza yeterince değer vermiyoruz. Bu, film endüstrisinde bakılması gereken büyük bir şey. Duygusal, yaratıcı ve ekonomik olarak her yönden çok daha fazla değer vermemiz gerekiyor.'' dedi.

Yorumlar

BU HABER HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELER ?