Aamir Khan'dan Kadın Oyuncuların Ödemelerine Karşı Farklı Yorumu!

Bollywood'daki ücret eşitsizliği konusundaki tartışma oldukça eski, bildiğiniz üzere. Anushka Sharma, Taapsee Pannu ve Priyanka Chopra gibi aktrisler, Hint film endüstrisinde eşit ücret alamamaktan sık sık söz ettiler. Kareena Kapoor Khan, erkek meslektaşları kadar ödeme almak istediği için Kal Ho Na Na'yı bile reddetti. Shah Rukh Khan da dahil olmak üzere birçok aktör konu hakkında konuştu ve kadınların sektörde hak ettikleri değeri almadığına inanıyor. Ancak Aamir Khan'ın haklı olarak bir kez işaret ettiği hikayenin başka bir yönü daha var.

Talaash: The Hunt Begins'in tanıtımı sırasında Aamir, yardımcı yıldızları Rani Mukerji ve Kareena Kapoor Khan ile birlikte Bollywood'daki cinsiyetler arası ücret eşitsizliği hakkında konuştuğu bir röportaja katıldı.
Mükemmelliyetçiye göre mesele cinsiyet değil, yetenekler. Aamir Khan, röportaj sırasında sanatçılara gişe koleksiyonlarına göre ödeme yapılması gerektiğini açıkça belirtti. ''Bakın, filmlerde işin aslı şu ki, ücretiniz salonu doldurma yeteneğinize bağlıdır. Evet, kadın kahramanlar çok çalışıyor ama kameramanlar da, setteki sıradan çocuklar da öyle, hepimize eşit ücret ödenmeli.'' Program sahibi, "Kadın kahramanı sıradan bir çalışanla mı karşılaştırıyorsun?" diye sordu.
Aamir Khan sakin bir şekilde hayır cevabını verdi ve devam etti, "Kadın kahramanı, sıradan çalışanı ve kendimi karşılaştırıyorum. Hepimiz çok çalışıyoruz, ben de çok çalışıyorum, diğerleri de öyle. Neden benden farklı maaş alıyor? Erkek ya da kadın olduğu için değil, orada konuyu karıştırıyorsunuz. Bana 10 Rs ödeniyorsa, bunun nedeni o parayı ve daha fazlasını kazandırdığımdandır. Rani (yanında oturan) benden daha fazla koltuk doldurabilirse, yüzde 101, benden daha fazla maaş alacak. Piyasa, ona benden daha fazla ödeme yapılmasını zorluyor ve garanti ediyor." diyor.
Dangal oyuncusu şöyle devam etti, ''Kadın ya da erkek olarak cinsiyetinizle hiçbir ilgisi yok. İnsanları kendine çekme yeteneğindir önemli olan.'' Sunucu, Rani Mukerji ve Kareena Kapoor'a aynı fikirde olup olmadıklarını sordu ve Rani araya girdi ve evet dedi, "Kesinlikle katılıyorum çünkü aslında tek mantığın bu olduğunu düşünüyorum." Aamir devam etti, "Sinema yolsuzluğun işe yaramadığı bir alandır. İnsanlara rüşvet verip 'gelin filmimi görün' diyemem.'' Ben son derece katılıyorum üzümlü kekime.

Kaynağa gitmek için tıklayınız.